Produkcja kas online ruszy już wkrótce

 

22 czerwca, po wielu miesiącach oczekiwań, opublikowano nowe rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologiipozwalające rozpocząć produkcję kas online. Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie? O tym opowiadamy w poniższym wpisie. 


Dotychczas mogliśmy jedynie śledzić prace nad rozporządzeniem, nie mając konkretnych wytycznych. Narastały domysły, jednak – tak jak informowaliśmy wcześniej – producenci urządzeń fiskalnych dopiero teraz mogą przystąpić do konkretnych działań.  

Ponieważ rozporządzenie weszło w życie na początku lipca, będą oni mogli już wkrótce zgłaszać się do Głównego Urzędu Miar i uzyskiwać homologację dla urządzeń online. Na ten moment nie ma jednak informacji, kiedy konkretnie nowe urządzenia pojawią się na rynku; przewidywania mówią o jesieni tego roku. 

 

Dlaczego termin wyprodukowania kas fiskalnych online jest taki ważny 

 

Głównie dlatego, że za sprawą nowelizacji ustawy VAT, część przedsiębiorców będzie zobowiązania do wymiany kasy na urządzenie online do 31 grudnia 2018 roku. Na ten moment wiemy, że z kas online pierwsze firmy mają korzystać już od 1 stycznia 2019 roku i nie ma przesłanek by sądzić, że termin ten zostanie w najbliższym czasie przesunięty. Zakup nowego urządzenia fiskalnego będzie czekać na przykład mechaników samochodowych oraz wulkanizatorów. 

 

Obowiązek stosowania kasy online od nowego roku będzie dotyczyć:

  • firm świadczących usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania)
  • firm świadczących usługi w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
  • dokonujących dostawy benzyny silnikowej, oleju napędowego oraz gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.

 

Czym będzie się różnić kasa fiskalna online od tych, które są obecnie na rynku? 

 

Urządzenia, które pozytywnie przejdą proces homologacji, będą przede wszystkim pracować w trybie online, by przesyłać dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Repozytorium będzie na bieżąco zbierać dane, co pozwoli organom skarbowym na ich późniejszą analizę i skuteczniejszy nadzór.  

Rozporządzenie jako ważny aspekt wymienia również jednolity protokół komunikacyjny. Chodzi tutaj o ustandaryzowaną i bezproblemową współpracę kas fiskalnych online z terminalem płatniczym. Ministerstwo liczy na to, że dzięki tego typu rozwiązaniom zwiększy się odsetek płatności bezgotówkowych. 

Nowe kasy online będą wydawać paragony w dwóch formach, tj. papierowej i elektronicznej. Dla przedsiębiorców póki co nadal podstawą prowadzenia ewidencji będzie wydawanie papierowych paragonów. Planuje się, że klienci z kolei będą mogli otrzymać dowód sprzedaży na adres e-mail. 

 

Jeśli masz pytania dotyczące kasy online - jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Zadzwoń do nas:

 lub napisz wiadomość: sprzedaz@kotrak.com

 

Obecnie w sprzedaży dostępne są kasy online ready. Ich producenci dostosowują dotychczas produkowane urządzenie do wytycznych nowego rozporządzenia. Zapoznaj się z naszą ofertą:

Masz Pytania?

Możesz zadać pytanie lub złożyć zamówienie telefonicznie.

napisz do nas